Karavan verzus autocaravan. Čo zvoliť?

Mnoho ľudí rieši dilemu, či zvoliť karavan, ktorý je ťahaný za klasickým vozidlom alebo kúpiť rovno autocaravan. Kúpa tak karavanu, ako aj autocaravanu, nie je vôbec lacná záležitosť. Treba si preto dobre premyslieť, pre aký typ sa budúci majiteľ rozhodne a ako sa nakoniec na dovolenku vyberie.

Autocaravan – jeho výhody a nevýhody

V prvom rade je treba povedať, že autocaravan má oproti klasickému karavanu jednu, pre niekoho naozaj významnú, nevýhodu. A tou je jeho cena. Autocaravan je totiž asi o dve tretiny drahší, ako karavan. No na druhej strane sa dá povedať, že oproti klasickému karavanu má nesporné výhody. Najväčšou výhodou je azda to, že majiteľ autocaravanu je neobmedzený v pohybe. To znamená, že ak sa v tej chvíli rozhodne, že sa vyberie na iné miesto, môže tak okamžite spraviť. Nie sú nutné žiadne manévre, pripájania, či dodatočná manipulácia, ako je to s karavanom. Proste nasadnete a idete.

14978886_sPokiaľ ide o autocaravan, oproti klasickému karavanu dosahuje aj vyššiu prepravnú rýchlosť. Možno s ním cestovať rýchlosťou až do 120 – 130 km za hodinu (samozrejme na diaľnici), pričom pri ťahaní klasického karavanu sa spravidla dosahuje len rýchlosť okolo 80 -90 km za hodinu.

Autocaravan je v podstate nezávislý. Má vlastný zdroj elektrickej energie, nie je ho preto nutné nikde pripájať. To znamená, že cestujúci nemusia napríklad vyhľadávať kempy s možnosťou pripojenia k elektrickému prúdu. Zastavia tam, kde im to práve vyhovuje. Preto sa dá povedať, že autocaravan prináša istú slobodu cestovania a slobodu voľby.

Za veľkú výhodu autocaravanu sa považuje tiež to, že zaňho možno pripojiť ešte ďalší náklad. Ak teda cestujete napríklad k moru, za autocaravan môžete pripojiť ešte trebárs loď. U karavanu to však nie je možné. Pokiaľ teda ide o pohodlie jazdy, určite vyhráva autocaravan. V prospech karavanu však hovorí jeho nižšia cena, a to či už pri prenájme alebo kúpe. V každom prípade je však rozhodnutie na samotnom budúcom majiteľovi.

 

Autorské právo: rbouwman / 123RF Reklamní fotografie
Autorské právo: jaysi / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár